Lampa Sollux to promiennik podczerwieni służący do naświetlania ciała. Posiada różne tryby odchylenia, tak aby idealnie dopasować się do naświetlanego miejsca. Naświetlanie promieniami podczerwonymi sprawia, iż skóra staje się lepiej ukrwiona. Przyspieszona zostaje również przemiana materii w miejscu o wyższej temperaturze. Naświetlanie promieniami podczerwonymi pobudza gojenie. Może być zastosowana w leczeniu chorób laryngologicznych (uszu, nosa, gardła), dermatologicznych (np. przy zmianach skórnych) czy leczeniu reumatyzmu i innych bólach mięśniowych. Lampa Sollux wykorzystuje się głównie w fizjoterapii do przeprowadzania zabiegów światłoleczniczych i ciepłoleczniczych. Promień sollux dociera w głąb tkanek, łagodząc ból, poprawiając ukrwienie i zmniejszając przy tym napięcie mięśni.
W czym jeszcze pomaga Lampa Sollux?
Oprócz leczniczych właściwości opisanych wyżej, lampa sollux pomaga w leczeniu depresji. Emitowane światło zmniejsza dokuczliwe objawy, np. przesilenia jesiennego. Tkanki są bardziej rozgrzane, dzięki czemu rozszerzają się naczynia krwionośne. Następuje redukcja napięcia mięśni i przyspiesza się przemiana materii. Światło lampy sollux przydaje się również na etapie przygotowania do masażu leczniczego i rehabilitacji. Bardzo pomaga przy nagrzewaniu różnych części ciała i przygotowania mięśni do dalszych zabiegów – zazwyczaj masażu, jonoterapii lub ćwiczeń ruchowych.
Stosowanie Lampy Sollux w warunkach domowych
Zabiegi są bardzo proste, ale wymaga pewnej dyscypliny. Ustawiając dawkę oraz intensywność promieniowania bierzemy po pod uwagę nie tylko dane z analizy, ale także odczucia leczonej osoby. Odczuwalne ciepło powinno być przyjemne, ale intensywne.
Odległość lampy od naświetlanego miejsca powinno wynosić ok 30-50 cm. Miejsce naświetlania nie powinno być pokryte żadnymi balsamami, maściami i kremami. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy chronić oczy przed szkodliwymi wiązkami promieni światła. Naświetlanie trwa zwykle 10-20 minut, z reguły jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka. Ma też przeciwskazania, nie powinniśmy stosować naświetlań gdy: mamy gorączkę, gruźlicę, stany zaplene skóry i tkanek, nowotwór, niewydolność krążenia lub żylaki, a także w przypadku pań, gdy jesteśmy w ciąży.