Badanie temperatury ciała jest istotną częścią kontroli funkcjonowania organizmu. Przy podwyższonych lub obniżonych wartościach w tym zakresie najczęściej lekarze rekomendują podjęcie odpowiednich działań w celu ustabilizowania ciepłoty i zbliżenia jej do optymalnych parametrów. Do nowoczesnych rozwiązań umożliwiających taką diagnostykę bez kontaktu z pacjentem jest termometr bezdotykowy do czoła.
Jak działa bezdotykowy termometr i jak mierzyć temperaturę?
Przeprowadzenie pomiaru w celu określenia temperatury ciała stało się szczególnie istotne w czasie pandemii COVID-19. Wszelkie badania pod tym kątem warto wykonywać w sposób maksymalnie higieniczny – sterylność zapewnia brak kontaktu z osobą diagnozowaną przy użyciu innych środków ochrony takich jak maseczki medyczne. Bardzo rygorystyczne wymogi obowiązują jednak najczęściej wyłącznie w szpitalach, klinikach i innych tego typu placówkach. To właśnie w nich doskonale sprawdzi się termometr bezdotykowy do czoła. Urządzenie świetnie nadaje się również do stosowania np. w zakładach pracy, gdzie diagnozuje się pod kątem ewentualnego występowania gorączki wiele osób w krótkim czasie. Metoda działania w takim wypadku jest dość prosta – precyzyjny czujnik wykrywający i analizujący promieniowanie podczerwone emitowane przez znajdujące się przed nim powierzchnie wskazuje ich dokładną temperaturę. Co ciekawe, takie narzędzie może być wykorzystane dodatkowo do określania warunków panujących w konkretnych pomieszczeniach, ponieważ wiele z nich posiada funkcję mierzenia temperatury otoczenia/przedmiotów.
Termometr bezdotykowy sprawdza się także w domu przy małych dzieciach. Mierzenie temperatury w nocy jest łatwe, błyskawiczne i nie trzeba budzić dzieci. Kto ma pociechy w domu ten wie, że tradycyjny, do niedawna rtęciowy, termometr wymagał co najmniej 10 minut wykonania pomiaru, co przy niektórych osobach stanowiło nie lada wyczyn. Używanie go w domowym zaciszu ułatwia leczenie i kontrolowanie stanu zdrowia dzieci.